זיהוי תקלות בלוח אם

לכל מחשב נייד או נייד יש לוח אם שאחראי לאגד את כל רכיבי המחשב בעצם, כל חלקי המחשב מתחברים אל הלוח אם! במאמר הבא נקבל מידע על כמה נושאים בניהם: איך לזהות תקלות בלוח, איך להבדיל בין התקלות, כמה עולה לתקן לוח אם, מה גורם לתקלות הללו, מהם התקלות הנפוצות בלוח האם ועוד.

מהם התקלות הנפוצות בלוח האם של מחשב נייד?

הנפוצה ביותר היא תקלה שגורמת למחשב לא להדלק, תקלת לוח כזאת תרגיש כאילו המחשב בכלל לא נדלק או נדלק חלקית ללא תצוגה על המסך, תקלה נוספת ונפוצה גם כן : המחשב נדלק – מצפצף מספר פעמים (שימו לב מספר הפעמים שהצפצוף נשמע הוא בעצם "קוד תקלה" שמשודר מהלוח), ועם זאת, כדאי ליצור קשר עימני לגבי תיקון מאחר ולהחליף לוח אם אינו משתלם ביחס לעלות הכוללת של המחשב מול התועלת של תיקון הלוח באופן נקודתי

איך נדע שלוח האם שלנו הוא הגורם לבעיות במחשב הנייד?

במחשב שאינו נדלק – ננסה להחליף מטען כדי לוודא שלא מדובר בבעיה של המוען עצמו, אם זה לא עוזר ככל הנראה שיש לנו בעיה בלוח האם של המחשב! במחשב שנדלק חלקית ללא תצוגה במסך (מנורות דולקות יש רחש של המאוורר אך ללא תצוגה): במצב זה ננסה להחליף את זכרונות הRam ואם הדבר לא עוזר ננסה לבצע איפוס חשמל ע"י הוצאת הסוללה והסוללת CMOS (ששומרת על הגדרות המחשב שהוא לא ללא סוללה כלל) אם גם זה לא עזר יש לנו בעיה מכיוון הלוח אם של המחשב.

בעיות טעינה בלוח האם – אם המחשב נדלק אך אינו מטעין את הסוללה ברוב המקרים מדובר בבעיה בסוללה אך יש מקרים בהם הבעיה במעגל הטעינה של לוח האם וגם במקרה זה יהיה צורך במעבדה למחשבים ניידים שתתקן עבורכם את לוח האם של המחשב.

כשהתופעות הן "מחשב לא נדלק" , "נדלק ומצפצף מספר פעמים" "לא נטען" "קורס באמצע העבודה" אפשר להבין שהבעיה היא מהכיוון של הלוח אם (החומרה).

מהו הגורם העיקרי לתקלות בלוח האם של המחשב הנייד?

ישנם מספר סיבות והם: חדירת נוזלים אל לוח האם, קצר חשמלי, בלאי טבעי של רכיבי לוח האם, נפילה או מכה, כדי למנוע תקלות כאלה זה יהיה עלינו להיות זהירים מעבודה בקרבת נוזלים ליד המחשב (הקפה של הבוקר.. שימו לב) זהו הגורם הנפוץ ביותר לתקלות בלוח האם של המחשב הנייד, המנעו מגרימת זעזוע למחשב שלכם. לגבי בלאי טבעי דעו ככל שאתם עובדים על המחשב כך גודלים הסיכויים לבלאי של רכיבי האלקטרוניקה בלוח האם של המחשב הנייד! לגבי קצר חשמלי היו זהירים בזמן של הפסקות חשמל המנעו מחיבור המחשב לרשת החשמל עד לחזרה סדירה של החשמל .

מה ניתן לעשות לבד ללא העזרה של מעבדה למחשבים ניידים?

הדבר הראשון שיש לנסות זה החלפה של המטען! החלפת RAM (או הסרה של אחד מהם אם מדובר בזוג) – בשלב שלישי ננסה לאפס את הביוס של המחשב ניתן למצוא בערוץ היוטיוב שלנו מדריך מפורט לביצוע איפוס. כל אלו לא עזרו ? כנראה שיש לכם קצר בלוח האם של המחשב הנייד ויש לפנות למעבדה מקצועית שתבצע בדיקה מקיפה למחשב.

כמה עולה לתקן לוח אם של המחשב נייד?

המחיר לרוב משתנה ממחשב למחשב היות ולכל מחשב חלפים שונים בעלות שונה בנוסף בכל מחשב תקלה שונה בלוח האם בחלקם יהיה צורך בהחלפה של מספר חלקים בזמן שבחלק נחליף קצת  חלקים לכן המחיר הוא מאוד שונה ממחשב למחשב. למרות זאת הטווח לעלות התיקון הוא: בין – 300 ל – 1500 שקלים בממוצע .

ככל שהחומרה יוקרתית יותר (מקבוק, מחשבי גיימינג) ככה עלות התיקון תיהיה מורכבת יותר ובין היתר תעלה יותר

איך להבדיל בין תקלות לוח אם?

ישנם תקלות שמעידות מיד על תקלה בלוח האם של המחשב הנייד בזמן שישנם תקלות שיכולות להעיד של מספר גורמים לתקלה. ישנם מאות אם לא אלפי תקלות אפשריות בכל מחשב נייד אז איך נוכל להבדיל בעצם? הדרך הכי קלה לצמצם את האפשרויות היא התקנה מחדש של מערכת ההפעלה במחשב אם הכל הולך חלק והתקלה נפתרה נדע בקלות שהיתה לנו בעיית תוכנה! אם התקלה אינה נעלמת רוב הסיכויים שיש לכם בעיה בחלקי המחשב או בסיכוי גבוהה בלוח האם ! נקח לדוגמה תקלה נפוצה: אתם עובדים על המחשב , ולפתע מופיע מסך כחול עם פרצוף עצוב, ככל הנראה בגלל דרייבר שאינו מתאים, ואיפוס מערכת אכן יפתור את התקלה מאחר והדרייבר יוחלף לדרייבר המקור שמתאים לחומרה שלכם. אם אכן מתקינים מערכת ולאחר בדיקה של כמה ימים התקלה לא חוזרת, הלוח כנראה תקין ומה שהיה צריך לבצע זה התקנת מערכת הפעלה.

סיכום:

כדי לדעת אם לוח האם של המחשב שלנו התקלקל, יש לבצע מספר שלבים פשוטים בהם אנחנו מצמצמים את האפשרות מהתוכנה אל החומרה לפי הסדר. אל לוח האם מתחברים מספר לא קטן של חלקים, ניתוק רוב החלקים מלבד אלו שעוזרים ללוח האם לפעול יעזרו לנו להבין האם התקלה היא בלוח האם של המחשב. אם אינכם בטוחים תמיד ניתן לפנות אל טכנאי מחשבים בתל אביב או למעבדת מחשבים כדי שתאבחן עבורכם את התקלה ניתן לבצע אצלינו בדיקה למחשב צרו קשר לפרטים נוספים.

כל הנאמר במאמר זה הוא בגדר המלצה וכל העושה בו שימוש עושה זאת באחריותו האישית

רועי פרוסט

רועי פרוסט – בעל 15 שנות ניסיון במתן פתרונות מחשוב לעסקים קטנים ולקוחות פרטיים.
בין היתר, מספק רועי שירותי תמיכה טכנית, מעבדת תיקונים, כמו גם מכירה ושידרוג מחשבי גיימינג בהתאמה אישית ומחשבים לכל צורך ומטרה.

Scroll to Top
דילוג לתוכן