המחשב איטי? 6 טיפים לטיפול במחשב נייד איטי שתוכלו לבצע לבד ב-2024

המחשב איטי? 6 טיפים שתוכלו ליישם ב-2023

בתור טכנאי מחשבים, מחשב נייד איטי או האטה בביצועי המחשב הנייח היא אחת הבעיות הנפוצות איתה פונים אלי לקוחות, בין אם מדובר בלקוחות פרטיים או עסקים להם אני מספק שירותי מחשוב.

זה נכון שעם הזמן, המחשב שלנו הופך להיות איטי יותר בגלל הצטברות של קבצים, תוכנות ונתונים מיותרים. בנוסף, וירוסים ואיומי סייבר אחרים עלולים להאט את פעולת המחשב.
אבל לא כל בעיה דורשת ריצה לחנות או למעבדת המחשבים.
במאמר הזה נפרט כמה טיפים שתוכלו ליישם בקלות בעצמכם, בלי צורך בטכנאי, כדי להאיץ ולשפר את ביצועי המחשב שלכם.

איזה חלק מעניין אותך?

המחשב איטי? עדכנו את מערכת ההפעלה

אחת הדרכים הטובות ביותר להאיץ מחשב היא לשדרג את מערכת ההפעלה שלו לגרסה העדכנית ביותר. חברות כמו מיקרוסופט ואפל משחררות עדכוני תוכנה ואבטחה באופן סדיר שמטפלים בבאגים, משפרים ביצועים וסוגרים פרצות אבטחה.

אם יש לכם Windows, וודאו שאתם על גרסה 10 או 11 האחרונה. משתמשי מק צריכים לעדכן לגרסה העדכנית ביותר של macOS. בנוסף, חשוב להפעיל עדכונים אוטומטיים שיתקינו את התיקונים החדשים ברגע שהם זמינים.

נקו את הדיסק הקשיח באופן סדיר

לאורך הזמן נוטה הדיסק הקשיח להתמלא בקבצים, תוכנות ונתונים שכבר אינך זקוק להם. כל אלה תופסים מקום יקר ומאטים את פעולת המחשב. לכן, חשוב לנקות את הדיסק באופן סדיר.

התחילו במחיקת קבצים גדולים שאינכם צריכים יותר, כמו סרטונים, תמונות או מוזיקה. בנוסף, הסירו תוכנות שאינכם משתמשים בהן עוד. רוקנו את סל המיחזור, נקו את היסטוריית הגלישה וקבצי העוגיות בדפדפן.

תוכלו גם להשתמש בתוכנות ניקוי ואופטימיזציה כמו CCleaner או Wise Disk Cleaner שיסייעו לכם לאתר ולהסיר קבצים מיותרים.

 

שקלו להוסיף זיכרון RAM – למשתמשים מתקדמים בלבד

אחת הדרכים האפקטיביות ביותר להאיץ מחשב איטי היא על ידי הוספת זיכרון RAM. זיכרון RAM מתקדם הוא מהיר מאוד, והמחשב נעזר בו כדי לשמור נתונים זמניים הדרושים לפעולת תוכנות וקבצים.

ככל שיש יותר RAM זמין, כך המחשב יכול לטפל ביותר תהליכים במקביל מבלי להאט. אם יש לך פחות מ-8 ג'יגה RAM, שדרוג ל-16 ג'יגה או יותר יכול להאיץ את המחשב בצורה משמעותית.

אם מדובר במחשב נייד איטי ואתם אנשים טכניים שיודעים איזה זכרון לקנות ומה היכולות של לוח האם שלכם – יש מצב שתוכלו להרחיב את הזיכרון בעצמכם. רק שימו לב שרכשתם זיכרון תואם ולהתקין נכון.
לכל היתר – מומלץ להתייעץ עם טכנאי מחשבים.

 

התקנת תוכנת אנטי-וירוס טובה

וירוסים, תולעים וסוסים טרויאנים הם איומים נפוצים שיכולים להאט משמעותית את פעולת המחשב, בנוסף לנזקים אחרים. תוכנת אנטי-וירוס איכותית היא הגנה חיונית.

מעבר להגדרת מנגנוני האבטחה של Windows תוכלו להתקין גם תוכנות כמו Avast, AVG, או Avira ולוודא שהתוכנה שהתקנתם מבצעת סריקות אוטומטיות ומקבלת עדכונים שוטפים להגדרות הוירוסים. סרקו את המחשב במלואו לפחות פעם בשבוע.

אם התוכנה מזהה וירוס או איום, בצעו סריקה מלאה והסירו אותו מיד. זה יסייע להגן על המחשב ולשמור אותו מהיר.

 

תחזוקה לדיסק הקשיח קריטית כשהמחשב איטי

עם הזמן, הדיסק הקשיח עלול להישחק ולאבד ביצועים אם לא מטפלים בו כראוי. תחזוקה וניקוי קבועים יכולים לעזור לדיסק לפעול מהר יותר זמן רב יותר.

כדאי להשתמש בתוכנות אופטימיזציה וניקוי כמו Auslogics Disk Defrag או Iolo System Mechanic שמארגנות מחדש, מייעלות ומנקות את הדיסק הקשיח באופן אוטומטי.

בנוסף, שימוש קבוע בתוכנת אנטי-וירוס איכותית תסייע להגן על הדיסק מפני קבצים זדוניים שעלולים לפגוע בביצועים או אף לגרום נזק.

 

מחיקת קבצים זמניים לביצועים טובים יותק

יש כמה תיקיות עם קבצים זמניים, שמשתמשי Windows יכולים למחוק. איך עושים את זה?

  • ראשית, לחצו במקלדת על לחצן ה-windows+R
  • הקלידו את הביטוי: Prefetch ולחצו על enter
  • היכנסו כמנהלים ומחקו את הקבצים (יתכן וחלק מהם לא יימחקו – זה בסדר).
  • חזרו על הפעולה, הפעם עם הביטוי: temp ופעם אחרונה עם הביטוי %temp%

בצעו תחזוקה על בסיס קבוע

הדבר החשוב ביותר לשמירה על ביצועים מהירים הוא תחזוקה עקבית ושגרתית. מומלץ לתכנן "יום ניקיון" קבוע למחשב ולבצע את הפעולות הבאות באופן סדיר:

  • התקנת עדכוני מערכת ההפעלה ותוכנות
  • סריקה מלאה לאיומים ווירוסים
  • ניקוי ואופטימיזציה של הדיסק הקשיח
  • מחיקת קבצים ונתונים מיותרים

שגרת תחזוקה סדירה תסייע לך לזהות ולמנוע בעיות לפני שהן פוגעות בביצועים, ותבטיח שהמחשב יישאר מהיר וחלק שנים רבות יותר.

 

סיכום – טיפים שגם אתם יכולים לעשות כדי להאיץ את המחשב שלכם

לא כל בעיה במחשב דורשת ריצה לטכנאי מחשבים, שדרוג או החלפת מחשב. לפעמים פעולות תחזוקה קטנות על בסיס קבוע יכולות לעשות את כל ההבדל.

יישום פשוט של הטיפים שתוארו כאן יכול לעזור לך להאיץ ולשפר את ביצועי המחשב שלך בקלות ובעצמך.

תחזוקה עקבית ונכונה היא המפתח לשמירה על מחשב מהיר ובריא לאורך שנים!

מוזמנים לקרוא את הכתבה על איך מתקנים מחשב איטי.

 

רועי פרוסט

רועי פרוסט – בעל 15 שנות ניסיון במתן פתרונות מחשוב לעסקים קטנים ולקוחות פרטיים.
בין היתר, מספק רועי שירותי תמיכה טכנית, מעבדת תיקונים, כמו גם מכירה ושידרוג מחשבי גיימינג בהתאמה אישית ומחשבים לכל צורך ומטרה.

Scroll to Top
דילוג לתוכן